Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowcu Opoczyńskim powstało w latach 60. XX wieku. Pierwszą przewodniczącą była Genowefa Róg. Za jej kadencji organizowane były zabawy taneczne, z których zysk przeznaczony był na wychów kurcząt. Obchodzony był również Dzień Kobiet. Za kadencji następnej przewodniczącej koło rozszerzyło swoją działalność poprzez organizowanie kursów kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia. Zapraszani byli lekarze, którzy wygłaszali prelekcje o profilaktyce zdrowia, oraz prawnicy, udzielający porad prawnych.
Na przestrzeni lat zmieniały się przewodniczące. W 2006 roku na czele koła, do którego należało wówczas 12 kobiet, stanęła Ewa Wojtun. Panie brały udział w licznych konkursach, np. kulinarnych, takich jak „Smaki Ziemi Łódzkiej”.
Obecnie przewodniczącym KGW z Bukowca Opoczyńskiego jest Sebastian Bobrek.
Cykliczną imprezą współorganizowaną przez koło gospodyń z Bukowca jest „Słodka Niedziela” – odbywa się w skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Wszyscy są zgodni, że ich kuchnia nie ma sobie równych.
Każdego roku na wiosnę gospodynie z koła przygotowują stół wielkanocny, bogato zastawiony wielkanocnymi przysmakami. Ponadto koło zawsze bierze udział w kusokach, podczas których serwuje się regionalne bomby, pierogi i kaszę ze świeżonką.
Zespół „Bukowianki” istnieje od 1989 roku. Początkowo był to zespół śpiewaczy, który brał udział przeważnie w dożynkach, a od 1991 roku występował jako zespół obrzędowy.
Od 2008 roku zespół znów ma charakter śpiewaczy i pracuje pod okiem instruktora – najpierw był to Edward Rogowski, a obecnie jest to Kamilla Biniek-Kaczorowska.
Obecnie „Bukowianki” powracają do charakteru obrzędowego i przygotowują rekonstrukcje elementów wesela opoczyńskiego, takich jak: wyprowadzanie panny młodej, oczepiny i wieczór panieński.
Na repertuar „Bukowianek” składają się: pieśni religijne, ludowe z regionu opoczyńskiego i z innych regionów, pieśni obrzędowe, przyśpiewki i utwory biesiadne.