W sztuce ludowej naszego kraju tkactwo zajmuje jedno z czołowych miejsc. Jest ono prastarą, powszechną i tradycyjną twórczością zbiorową o wyraźnych cechach artystycznych. Wśród tkactwa ludowego poszczególnych regionów Polski ciekawą pozycją stanowi tkactwo opoczyńskie, wyróżniające się bogactwem tkanin o oryginalnych kompozycjach barwnych, samodzielnością wzorów i nieco odmienną techniką tkacką. Ludowe tkactwo w opoczyńskim tak jak w innych częściach kraju ma bardzo stare tradycje. Najstarsze wzmianki w literaturze wspominające o ludowych tkaninach tego regionu nawiązują do XVIII w.
Tkactwo wiejskie było najczęściej zajęciem sezonowym uprawnianym głównie przez kobiety, a umiejętności tkania przekazywano z pokolenia na pokolenie. Prawie w każdym domu znajdowało się krosno, na którym wytwarzano tkaniny, wykorzystywane później do szycia ubrań i materiałów dekoracyjnych.
Tkaniny opoczyńskie wyrabiane były głównie z tworzyw własnych, tj. przędzy lnianej i wełnianej. Dopiero w drugiej połowie XIX w. zaczęto używać kolorowej wełny. Surowce te barwiono, korzystając z naturalnych barwników roślinnych oraz innych naturalnych składników.