Jest jedną z trzech córek Franciszki Dąbrowskiej – jednej z najstarszych twórczyń ludowych, która już w początkach lat 50. XX w., jako jedna z pierwszych, nawiązała współpracę ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Opocznianka”, oraz z Tadeuszem Sygietyńskim i Mirą Zimińską-Sygietyńską, twórcami Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Maria i jej siostry, Józefa i Zofia, już od dzieciństwa pod okiem mamy uczyły się tkać na krośnie, szyć, haftować. Maria Jobczyk jest jedną z najzdolniejszych, wszechstronnie utalentowanych twórczyń ludowych w regionie opoczyńskim. Jest mistrzynią w wykonywaniu pisanek technika batikową. Niezwykle piękne są jej hafty zdobiące koszule kobiece i męskie, ręczniki paradne, chusteczki oraz wysmakowane kolorystycznie bukiety, girlandy, rózgi wykonane z wielką precyzją. Od wielu lat szyje również opoczyńskie stroje ludowe dla S. R. L. i A. „Opocznianka”, jak również dla osób prywatnych. Dorobek Marianny Jobczyk jest tak wielki, że trudno go opisać w kilku zdaniach. Od lat uczestniczy we wszystkich konkursach, wystawach, pokazach, kiermaszach, targach sztuki ludowej nie tylko w Polsce. Wiele razy reprezentowała opoczyńską sztukę ludową poza granicami kraju.
Jej prace zobaczyć można w wielu muzeach. Marianna Jobczyk jest również skarbnicą wiedzy o dawnych weselach, na których pełniła role druhny i starościny. A repertuar pieśni i przyśpiewek weselnych nie ma dla niej tajemnic. Niejednokrotnie zdobywała również nagrody w konkursach na przyśpiewki ludowe.
Jej olbrzymi talent, także gawędziarski, spontaniczność, żywiołowość znalazły swój wyraz w wielu filmach dokumentalnych poświęconych opoczyńskim zwyczajom rodzinnym i świątecznym, w filmie fabularnym Janusza Kidawy „Bardzo spokojna wieś” oraz nagraniach radiowych.
W 1978 r. i 1982 r. otrzymała stypendium twórcze z Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1983 r. została odznaczona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 1996 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej została nagrodzona prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga. Od 1980 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
palmy
rózgi
pająki
pisanki
hafty
koronki
tkactwo
Miejsce zamieszkania
Bielowice